Rejestracja
22 831-07-21

Rehabilitacja
+48 501 063 882
Stomatologia
22 831-88-94

Testy DNA

Test NIFTY pro

Test NIFTY pro  to najszersza wersja badania NIFTY, bezpiecznego testu o wysokiej czułości. Jakie choroby wykrywa to badanie? Kiedy dostępne są wyniki? Jak się przygotować do pobrania próbki? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Co to takiego test NIFTY pro? Na czym polega badanie?

Test NIFTY pro to badanie z grupy NIPT (badanie wolnego płodowego DNA), które analizuje materiał genetyczny dziecka na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Badanie NIFTY pro jest dostępne po 10. tygodniu ciąży, jego wykonanie pozwala zbadać zdrowie dziecka w kierunku trisomii (w tym zespołu Downa) oraz innych chorób genetycznych.

Jakie są wskazania do wykonania testu NIFTY pro?

Badanie NIFTY pro w test DNA może wykonać niemal każda kobieta, która chce sprawdzić bezpiecznie zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. W szczególności warto się na nie zdecydować, gdy:

  • ciężarna otrzymała nieprawidłowe wyniki podstawowych badań prenatalnych, takich jak test PAPP-A wskazujące na możliwość występowania trisomii,
  • ciężarna otrzymała skierowanie na amniopunkcję (np. z uwagi na podejrzenie zespołu Downa, w takiej sytuacji prawidłowy wynik badania NIFTY pro pozwoli uniknąć amniopunkcji),
  • wiek ciężarnej wynosi powyżej 35 lat,
  • choroby genetyczne zostały stwierdzone w poprzedniej ciąży lub występowały w rodzinie.

Dlaczego warto wybrać test NIFTY pro? To badanie, które wykonano na całym świecie już ponad 9 000 000 razy. Posiada ono najszerszą walidację kliniczną oraz, jako jedyny test NIPT, ma ubezpieczenie. Test NIFTY pro wykrywa 94 różne nieprawidłowości (trisomie, aneuploidie chromosomów płci oraz mikrodelecje i zespoły duplikacji), wszystkie z nich są objęte ubezpieczeniem.

Kiedy dostępny jest wynik testu NIFTY pro? O czym informuje?

Na wyniki badania NIFTY pro czeka się maksymalnie do 10 dni roboczych (od dotarcia próbki do laboratorium). Zapis niskie ryzyko oznacza, że dana choroba najprawdopodobniej nie występuje. Wynik nieprawidłowy (wysokie ryzyko) stanowi wskazanie do wykonania badań prenatalnych diagnostycznych. Są one refundowane do kwoty około 2600 zł w ramach ubezpieczenia NIFTY. Na wyniku badania NIFTY pro może się znaleźć także, na życzenie, informacja o płci dziecka.

Przygotowanie do badania NIFTY pro

Badanie NIFTY pro w test DNA jest wykonywane na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej. Pobranie przypomina zatem zwykłą morfologię. Nie trzeba być na czczo i zaleca się odpowiednie nawodnienie organizmu (picie płynów dzień wcześniej i w dniu pobrania próbki).

Aby umówić się na badanie prosimy o kontakt NZOZ Medina ul. Krzywe Koło 8/10 00-270 Warszawa, telefon: 228310721

Więcej informacji o badaniu NIFTY pro można znaleźć na stronie: https://testnifty-warszawa.pl/.